Registrace domény


Co je registrace domény, kdo vše si může doménu zaregistrovast a stojí to něco?

Registrace domény je vytvoření unikátního doménové jména, které je volné.
Oobvyklé domény (což je třeba .cz, .com, .net apod.) si může zaregistrovat každý zájemce. Přičemž jen jeden, který bude jednodušše nejrychlejší, doménu získá.

Doména stojí registrační poplatek a vždy se registruje na konkrétní období, obvykle 1 rok. Cena domény závisí na vybrané koncovce (.cz, nebo .net, .ge atd.) a "marži" poskytovatele, registrátora. 
Výše ceny registrace domény dle koncovky bývá velmi rozdílná, od pár desítek korun do tisíců. Např. .cz doménu lze zaregistrovat od 125 Kč a .ge (stát Georgia) od cca 1500 Kč (při časově omezených akcí mohou být registrace ještě levnější). Samotná marže registátrora, nemusí být již zasádní. Registraci cz domény nabízí mnoho poskytovatelů v rozmezí od 125 Kč-250Kč.

Kde si můžu zaregistrovat doménu?

Je spousty registrátorů, poskytovatelů, kteří nabízejí registraci a správu domén. Výběr toho pravého může záviset na více faktorech. Jistě, jedna z prvních je cena, další může být kvalita služeb poskytovatele, rozsah, a stabilita. Je sice příjemné si objednat registraci levněji, nicméně ne vždy se taková koupě, může v konečném výsledku vyplatit.

Za mně mohu doporučit Český-hosting.cz. U Českého hostingu si můžete objednat nejen registraci, ale i hosting. Pokud tedy potřebujete kompletní služby, pro provoz stránek a e-mailů, je Český hosting dobrá volba. Registraci a hosting také nabízí další poskytovatelé, např. Active24, Ignum, Forpsi a další.

Jak zjistím, zda je domená volná. A když není, jak dále postupovat?

Dostupnost domény můžete zjistit např. přes objednákový formulář poskytovatele, např. http://www.cesky-hosting.cz.
Dostupnost domény lze také zjistit pomocí služby whois. U cz domén je tato služba k dispozici na stránkách http://www.nic.cz/whois/ . Eu domény zas mají whois na http://www.eurid.eu/en/whois-search . Pozor, to, že na doméně není žádný obsah, nemusí nutně znamenat, že neexistuje!

Co dělat, když Vámi vybraná doména není volná?

Je více možností. První je pokusit se obrátit na vlastníka domény a zeptat se ho na možnosti prodeje. Vlastník domény si může říci jakou koliv cenu, i mnohem vyšší, než registrační poplatek. Je tedy na Vašem zvážení, jestli se Vám doména za např. x tisíc vyplatí koupit. Kontaktní údaje vlastníka domény lze obvykle zjistit ze služby whois.

Druhá možnost je vyhledání podobné domény, např. místo mojedomena.cz vybrat mojedomena.com, nebo moje-domena.cz. Avšak zde narážíme na možné riziko záměny Vaší domény s mojedomena.cz

Jak probíhá registrace domény?

Postup registraci domény může být lehce odlišný, závisí to na každém poskytovateli a jeho postupu. Obecně však pouze stačí vyplnit on-line objednávku na stránkách registrátora a po objednání uhradit registrační poplatek. Registrace domény může být tedy velmi rychlá a snadná (i do několika minut).

Pokud si potřebujete doménu zaregistrovat co nejdříve, určitě se svého vybraného registrátora zeptejte, jak to u nich dlouho trvá. Např. Český hosting registruje domény i do pár minut. Jistě ale bude více poskytovatelů, kteří rychlou registraci umí.

Vztahují se na registraci nějaké podmínky?

Ano, každá doména (koncovka) má svá vlastní pravidla, která určují registraci, prodloužení, obnovu a rušení domén. Pravidla sestavuje správce domén, a podle nich se každý řídí, nejen registrátor, ale i vlastník domény.

Podmínky např. určují:

  1. kdo si může doménu zaregistrovat,
  2. kolik může mít max. počet znaků
  3. na kolik let lze doménu zaregistrovat/prodloužit (obvykle 1 rok až 10).
  4. Kdy a jak dojde ke zrušení domény.
  5. Jak probíhá převod, nebo změna v doméně.

Jak si vybrat dobré doménové jméno?

Výběr vhodného doménového jména je důležitý a uřčí to, jak si Vás dobře lidé budou pamatovat. Níže uvedu několik rad, jak vybrat dobré doménové jméno:
 

  1. doména by měla mít pokud možno co nejkratší název, čim je delší, tím se hůře pamatuje
  2. název domény by měl odpovídat oboru či názvu Vašeho projetku, firmy, služby, např. pizza-nonstop.cz
  3. více slovesnou doménu oddělte pomlčkami, jako např. jak-na-domenu.cz
  4. pamatujte i na dobrou výslovnost. Např. "tschechische-service" si asi každý dobře nezapíše a nebo nazapamatuje.
  5. myslete i na koncovku, např. koncovu COM.HR, si také každý narozdíl od .cz, .eu, com, nezapamutuje
  6. vyvarujte se i možnosti zámeny s podobnou, již existující doménou.

Mohu mít více domén a můžu na nich zobrazovat stejné, nebo odlišné stránky?

Ano, počet domén ve Vašem vlastnictví není omezen. Možnosti provozu více domén a webových stránek je již otázka na Vašeho poskytovatele webhostingu. Pokud hledáte hosting, který umožňuje provozovat více domén na jednom hostingu i s různými prezentacemi, můžu Vám doporučit Český hosting.

 

Čemu se při registraci vyhnout?